Przygotowania do matury z geografii – jak sobie je ułatwić?

0 117

Egzamin maturalny z geografii umożliwia rozpoczęcie studiów na wielu kierunkach przyrodniczych i społecznych. Dobrze zdana matura może okazać się warunkiem koniecznym przyjęcia na geografię, astronomię, ochronę środowiska lub oceanografię. Jest to wyjątkowo interesująca dziedzina naukowa, która łączy w sobie ekonomię i nauki przyrodnicze. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do matury z geografii.

Jakie zagadnienia warto przypomnieć sobie przed maturą z geografii?

Wybór zagadnień, które powinieneś przyswoić, zależeć będzie od tego, czy zdajesz geografię na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym. Warto sprawdzić oficjalne wytyczne i przeprowadzić kompleksowe powtórki, obejmujące całą podstawę programową. Sam egzamin składa się z 30-35 zadań zamkniętych i otwartych, na których rozwiązanie masz 180 minut.

Podczas testu będziesz musiał wykazać się znajomością zarówno geografii fizycznej i czytania mapy, jak i wiedzą z dziedziny geografii społeczno-ekonomicznej. Do najważniejszych zagadnień, które bezwzględnie powinieneś odświeżyć, należy m.in. czas słoneczny oraz wysokość górowania słońca. Zadania te są szczególnie dobrze punktowane.

Jaki podręcznik ułatwi naukę do matury?

Podczas nauki konieczne jest korzystanie ze sprawdzonych zeszytów ćwiczeń i podręczników. Pewnym źródłem wiedzy pozostaje podręcznik “Oblicza geografii 1” wydawnictwa Nowa Era, który odznacza się przejrzystym sposobem prezentowania informacji. Wszystkie najważniejsze dane są wyraźnie podkreślone. Dodatkowo każda lekcja zakończona jest podsumowaniem. Książka zawiera cały materiał przewidziany przez aktualnie obowiązującą podstawę programową. Świetnie sprawdza się zarówno podczas zajęć z nauczycielem, jak i samodzielnej nauki w domu. Ułatwi uporządkowanie i poszerzenie posiadanej wiedzy.

Z jakich dodatkowych materiałów korzystać?

Podręczniki szkolne to jednak nie wszystko. Zawierają one podstawowe informacje i świetnie sprawdzają się w roli głównego źródła informacji. Przed egzaminem warto jednak zdecydować się także na inne metody nauki. Istotną częścią powtórek powinno być rozwiązywanie zadań testowych. W tym celu wykorzystaj arkusze maturalne z poprzednich lat oraz zbiory testów wydawnictwa Operon.

Ciekawą pozycją tego wydawnictwa jest również vademecum oraz repetytorium. Pierwsze z nich prezentuje streszczenie wiedzy w przejrzystej graficznie oprawie, która ułatwia szybkie przypomnienie najważniejszych kwestii. Repetytorium jest natomiast kompleksową publikacją łączącą teorię z ćwiczeniami praktycznymi. 

Skomentuj

Your email address will not be published.