Polskie filmy gangsterskie. Te produkcje koniecznie musisz obejrzeć
Polskie filmy gangsterskie stanowiły sporą część rynku kinematograficznego. Ukazało się wiele filmów, które stały się klasyką polskiego kina. Filmy o gangsterach nie zawsze były jednak kryminalne lub dramatami. Ukazało się wiele produkcji, które nakręcone zostały w konwencji komedii. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych polskich filmów o gangsterach, które koniecznie musisz obejrzeć. Czy w rankingu znajdziecie filmy, których nie oglądaliście?
[ez-toc]
Filmy o gangsterach. Poznaj mroczne historie lat 90
Filmy gangsterskie zdobyły ogromną popularność, zwłaszcza na przełomie lat 90. i XXI wieku. Niezwykłe świadectwo tego stanowi fakt, że gatunek ten przestał kojarzyć się jedynie z intensywną akcją i dramatycznymi wątkami. Wiele produkcji zaskoczyło widzów, łącząc w sobie elementy sensacji z humorem i satyrą. To właśnie różnorodność podejść i nieszablonowe podejście do tematyki gangsterskiej przyciągnęły uwagę widzów na całym świecie.
Polska kinematografia również wpisała się w ten trend, dostarczając niezapomnianych filmów o gangsterach, które zachwycają zarówno oryginalnością, jak i niepowtarzalnym stylem. Warto przejrzeć naszą listę, aby odkryć te wyjątkowe produkcje, które wpisały się w historię rodzimego kina.
Niezależnie od preferencji filmowych, filmy gangsterskie oferują emocje, nieoczekiwane zwroty akcji oraz wyraziste postacie, które trwają w pamięci. Choć od premiery większości filmów minęło już wiele lat, to niektóre teksty, fragmenty scen lub postaci wciąż są wspominane przez wiele pokoleń.
Przejrzyj naszą listę i daj się porwać fascynującemu światu polskich produkcji gangsterskich. Odkryj różnorodność gatunku, od klasycznych dramatów kryminalnych po nietypowe komedie z motywem gangsterskim. To doskonała okazja, by zgłębić tajemnicze zakamarki kryminalnego świata, które polska kinematografia tak umiejętnie odkrywa.
Najpopularniejsze polskie filmy o gangsterach
Ciężko jednoznacznie wskazać, który polski film o gangsterach zasłużył na miano najlepszego. Każdy ma swój gust i czegoś innego oczekuje od tego typu produkcji, dlatego w naszej liście postanowiliśmy filmy uporządkować chronologicznie.
Psy (1992)
To jeden z pierwszych filmów, który w latach 90 poruszał tematykę gansgterów. Wywował skrajne reakcje, ponieważ przedstawiał śwat w niezbyt barwnych kolorach. „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, w których główne role zagrali m.in. Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura czy Janusz Gajos, zebrał wiele nagród.
Łącznie „Psy” doczekały się jeszcze drugiej i trzeciej części (odpowiednio 1994 i 2000 rok). Te produkcje również warto obejrzeć.
O czym opowiada film „Psy”? Grupa byłych członków SB przechodzi weryfikację i zostaje przeniesiona do policji, aby walczyć z niebezpieczną bandą przestępców. Franz, główny bohater, był prawnikiem, który zakończył swoją „karierę” w SB. Dowiaduje się, że nie był zwykłym szeregowym członkiem, a miał imponującą liczbę nagród i pochwał. Jego awans w SB wynikał z małżeństwa z córką wpływowego polityka, która go porzuciła. Po weryfikacji Franz przenosi się do pracy w policji. Podczas jednej z akcji jego kolegów zostaje zabitych, co sugeruje, że to byli jego dawni koledzy z SB. Franz postanawia się zemścić, ale próba wciągnięcia byłego kolegi Ola, który został wyrzucony z policji, kończy się katastrofą. Olo znalazł już nowych pracodawców i działa przeciwko Franzowi. Franz zostaje sam w walce, a jego dziewczyna odchodzi do Ola. Starcie pomiędzy Franzem i Olem kończy się tragicznie dla obu mężczyzn: Franz dopada Ola i strzela do niego, ale sam trafia do więzienia na wiele lat. Choć może udowodnił coś komuś, przegrywa w życiu.
Miasto prywatne (1994)
Grupa przyjaciół z podwórka tworzy bandę, która rządzi przestępczym światem miasta. Ali i Pawik, zakochani od dawna w Gośce, zdobywają jej względy podczas orgii. Zyskują coraz większy wpływ, zajmując się przemytem i wymuszaniem okupów. Ich powiązania z polityką wzrastają, a walka z rosyjską mafią prowadzi do pierwszych ofiar. Ali, aby ocalić Pawika, wydaje go policji. Po jego uwolnieniu miasto staje się za ciasne dla nich. Gośka pragnie uciec od przemocy z dzieckiem. Pawik szuka Alego, planując zemstę. Spotykają się na moście w Rembertowie. Ali rezygnuje z konfrontacji i skacze pod pociąg. Film ten miał być sensacyjnym widowiskiem w stylu amerykańskim, z wyrazistymi postaciami, ostrych dialogami i dynamiczną akcją. Pierwsza wersja została odrzucona przez aktorów, ale druga trafiła na ekrany i zyskała popularność wśród widzów.
Młode wilki (1995)
„Biedron”, „Cichy” i „Cobra” to trzech dziewiętnastoletnich chłopców, którzy mają wszystko, ale pragną więcej. Pracują jako przemytnicy dla „Czarnego” – szefa lokalnego gangu przemytników w Szczecinie. Nagle Chmielewski, najbogatszy człowiek w mieście i były przywódca „Czarnego”, wycofuje się z nielegalnych interesów. „Układy” z celnikami przestają działać. Chłopcy postanawiają kontynuować działalność na własną rękę. Jednak aby to zrobić, muszą zatrudnić kogoś z „czystym” paszportem. Wybierają Roberta – szkolnego prymusa, aby pomógł im w ich „interesach”.
Cały film Młode Wielki online za darmo można obejrzeć na Youtube.
Sara (1997)
Szesnastoletnia Sara jest córką bogatego gangstera, który ma wielu wrogów. Ojciec szuka więc osoby, która będzie ją chronić, i nie ma lepszego kandydata niż Leon – byłego komandosa o doskonałym przeszkoleniu. Ojciec Sary ustala surowe zasady: każdy, kto skrzywdzi jego córkę, staje się trupem, a to dotyczy również Leona. Jednak nie wszystko da się uregulować umową, gdyż między Sarą a Leonem rodzi się miłość, której ojciec nie może się dowiedzieć. Dla Leona byłoby to wyrokiem śmierci.
Kiler (1997)
Jurek Kiler, taksówkarz z Warszawy, zostaje rozpoznany przez komisarza Rybę jako najbardziej niebezpieczny płatny zabójca i trafia do więzienia. Jednak niezwykle szybko ucieka, gdyż potrzebuje go szef stołecznej mafii, Siara, jako specjalisty do brudnej roboty. Kiler, który z zasady jest uczciwy, zgadza się na zlecenie usunięcia niewygodnego wspólnika. Obejmuje również kontrakt na Siarę na wszelki wypadek. Jednak dzięki kilku sprytnym ruchom i obecności miłej dziewczyny u boku, sytuacja zmienia się. Co pech, prawda? A może to właśnie pech przynosi szczęście w nieszczęściu w postaci gotówki?
W 1997 roku ukazała się druga część filmu pt. „Kiler-ów 2-óch”.
Prawo ojca (1999)
To historia ojca, którego czternastoletnia córka staje ofiarą brutalnego pobicia i gwałtu. Pomimo jasnych dowodów winy, sprawcy pozostają na wolności. Zawiedziony nieskutecznością systemu sprawiedliwości, Michał Kord, były kierowca rajdowy, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Sam wymierza sprawiedliwość trzem młodym mężczyznom, którzy, dzięki swoim koneksjom i powiązaniom, czują się całkowicie bezkarni.
Chłopaki nie płaczą (2000)
Kuba Brenner, młody skrzypek, przypadkowo zostaje wciągnięty w gangsterskie porachunki. Postanawia pomóc swojemu przyjacielowi Oskarowi, który jest nieśmiały i ma kompleksy, w skorzystaniu z usług agencji towarzyskiej. Po upojnym wieczorze spędzonym z dwiema dziewczynami w mieszkaniu wujka Oskara, okazuje się, że chłopcy nie mają środków na zapłatę. Aby uregulować dług, opiekun dziewczyn zabiera cenną figurkę z kolekcji wuja. Kuba i Oskar postanawiają odzyskać ten przedmiot. Kuba zastawia swoje skrzypce w lombardzie i udaje się do agencji, aby wykupić figurkę i rozwiązać swoje problemy.
Poranek kojota (2001)
„Poranek Kojota” to kolejna z najpopularniejszych polskich produkcji. Kojot walczy z trudnościami życiowymi, gdzie pułapki czyhają na niego na każdym kroku. W sytuacji podobnej do Kojota znajduje się Kuba, młody rysownik komiksów, który nie spełnia swoich marzeń. Zakochuje się w piosenkarce Noemi, która jest powiązana ze światem gangsterskim. W rezultacie naraża się ojczymowi piosenkarki, który czyha na jego życie.
Reich (2001)
Alex jest doświadczonym zabójcą. Kiedyś służył w Legii Cudzoziemskiej i zabijał na zlecenie. Jednak teraz ma już dość tej pracy i chce wrócić do Polski, skąd przed laty uciekł. Towarzyszy mu Andre, kolega po fachu, który również chce odzyskać swoją kokainę skradzioną przez polską mafię i ukarać winnych. Obydwaj mężczyźni wracają do ojczyzny, gdzie odczuwają sentymenty do rodzinnych stron, czego rzadko doświadczają w swoim zawodzie. Jednak tuż po przyjeździe natykają się na konflikt z gangsterami z Sopotu.
PitBull (2005)
PitBull to jeden z najpopularniejszych tytułów. Doczekał się zarówno filmów, jak i serialu. Produkcję Patryka Vegi z 2005 roku śmiało można polecić. Te nowsze już niekoniecznie, choć oczywiście warto się z nimi zapoznać w wolny wieczór, aby samemu wyrobić sobie opinie.
Czas surferów (2005)
Trzech chłopców, pod wpływem starszego kolegi Dżokera (Bogusław Linda), postanawia zrealizować plan, który obiecuje łatwe pieniądze. Dla Dżokera jest to również szansa na zemstę na biznesmenie, który niesprawiedliwie go zwolnił z pracy. Decyduje się namierzyć swojego byłego szefa i porwać go, korzystając z pomocy swoich kolegów. Ich celem jest wymuszenie pieniędzy. Choć plan wydaje się wykonalny, Dżoker nie może brać bezpośredniego udziału w napadzie, ponieważ istnieje ryzyko, że porwany go rozpozna. Ponadto Dżoker nie do końca ufa swoim kolegom.
Świadek koronny (2007)
Skruszony gangster „Blacha” (Robert Więckiewicz) składa obciążające zeznania przeciwko najpotężniejszym bossom mafijnym. Staje się najbardziej strzeżonym świadkiem koronnym w Polsce. Tylko dziennikarz Marcin Kruk ma dostęp do niego i przekonuje go do udzielenia wywiadu. Gangster nie zdaje sobie sprawy, że Marcin ma osobisty powód, by spotkać się z nim twarzą w twarz. Marcinowi towarzyszy operatorka kamery, Iwona, która skrywa swoje uczucia i nieświadoma tajemnicy Marcina. Wywiad ten na zawsze zmieni ich życie. „Blacha” odsłaniając mafię, ukazuje swoje dwie twarze: bezwzględnego bandytę i człowieka, który dla swojej ukochanej żony podjął układ z policjantem.
Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019)
Na koniec trzy nowsze polskie filmy gangsterskie, które można obejrzeć na Netflix. Pierwsza propozycja to film w reżyserii Macieja Kawulskiego (współwłaściciel KSW). Akacja toczy się w latach 70 i opowiada historię gangstera dla którego władza, bycie ponad stan i pieniądze stanowią priorytet. Napędza go adrenalina, a z czasem pragnienie pieniędzy, władzy i życia ponad prawem. Film ukazuje jego przemianę i drogę na sam szczyt świata polskich gansgterów.
Film ten zebrał bardzo dobre opinie i z czystym sercem można go polecić do obejrzenia.
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (2021)
To również bardzo interesująca propozycja.
„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, znanego celebryty półświatka, który wymykał się organom ścigania aż 29 razy, ośmieszając władze PRL. Był uwielbiany przez kobiety, a mężczyźni podziwiali go. Milicja wyznaczała wysokie nagrody za jego głowę, a cała Polska śledziła jego brawurowe wyczyny. W filmie „Najmro” wraz ze swoją grupą dokonuje rabunku w Peweksie, aby cieszyć się kolorowym życiem w szarych i zakazanych czasach. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Mimo że żyje w świecie pięknych kobiet, szybkich samochodów i wielkich pieniędzy, spotyka dziewczynę, dla której chce zmienić wszystko. Czy będzie w stanie to osiągnąć?
Jak pokochałam gangstera? (2002)
Jest to sequel polskiego filmu sensacyjnego „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Opowiada historię inspirowaną życiem Nikodema Skotarczaka, znanego jako „Nikosia” (w jego roli Tomasz Włosok). To opowieść o męskim świecie, widzianym oczami kobiet. Nikoś to chłopak z nieograniczonym pragnieniem sukcesu, który specjalizuje się w nielegalnym imporcie samochodów do Polski. Przeżywa ogromne pieniądze, buduje imperium motoryzacyjne i ucieka spektakularnie z więzienia. Jego życie to nieustanna adrenalina, a jego historia ukazuje, jak walczyć o siebie i jak wiele trzeba poświęcić, aby zachować własną tożsamość.
Ten film nie zebrał aż tak dobrych opinii jak dwa powyższe, ale w wolny wieczór na rozluźnienie można włączyć Netflix, aby samemu sprawdzić czy warto obejrzeć ten film.
Wasze ulubione filmy gangsterskie
To oczywiście nie wszystkie polskie filmy o gangsterach. Można sięgnąć do historii jeszcze głębiej i polecić np. „Vabank”. Z seriali warto zainteresować się „Falą Zbrodni”, „Odwróceni” czy „Ślepnąc od Świateł”. A jakie są Wasze ulubione produkcje? Coś byście dopisali do powyższego rankingu? Dajcie znać w komentarzach.