Jak zmniejszyć koszty remontu łazienki?
Remont łazienki z pewnością nie jest tani. Szacuje się, że jego koszt, a także i wyposażenie kuchni należy do najkosztowniejszych podczas całego remontu mieszkania. Coraz częściej pojawiają się jednak pomysły dotyczące obniżenia kosztów remontu, bez zmniejszenia funkcjonalności pomieszczenia czy estetyki. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat remontu łazienki, tego jak można przeprowadzić go niższym kosztem? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!
Ile kosztuje remont łazienki?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem zależy od wielkości pomieszczenia, od zakresu remontu czy wyposażenia, które zostanie wybrane. Przeciętna łazienka nie ma więcej niż 3m2. Na jej remont można wydać 30 tys. złotych, można też 5-7 tysięcy. Ta skala obrazuje, jaką różnicę robi wyposażenie, a także i to czy remont robiony jest przez domowników czy przez fachowców. Koszt remontu może być uzależniony także od regionu Polski. Inną stawkę mają glazurnicy i fachowcy w Warszawie, a inną w innych częściach kraju. Sama robocizna może stanowić aż połowę kosztów remontu.
Nie każdy ma wiedzę, a także i doświadczenie związane z położeniem płytek ściennych i podłogowych. Nawet jeśli nie posiada się takich umiejętności, koszty można zmniejszyć poprzez samodzielne wynoszenie sprzętów, skucie starych płytek itp. Poza tym warto jest przemyśleć kwestię farby na ścianie, tapet czy specjalnego linoleum na podłodze zamiast płytek. Rozwiązania takie mogą wydawać się zupełnie niepasujące do łazienki. Jednak właśnie coraz częściej zamiast płytek pojawiają się inne materiały. Wybór farb czy tapet do łazienki jest ogromny! Można z łatwością wybrać wzór, kolorystykę, która będzie idealnie pasowała do danego styl, aranżacji. Oczywiście przed wyborem tapet czy farb, należy zwrócić uwagę czy nadają się one do łazienek. Powinny być odporne na działanie wody czy wilgoci.
Na podłogę można wybrać tworzywo PCV. Tego typu rozwiązania były modne w latach 80. ubiegłego wieku, gdy płytki były prawdziwym luksusem. Wybór ich wtedy nie był duży, a także i jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Obecnie tworzywo PCV idealnie imituje płytki. Atutem jest także jego koszt, oraz bezproblemowe położenie.
Remont łazienki – jakie baterie wybrać?
Baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe są obowiązkowym elementem każdej łazienki. Wybór ich ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także i funkcjonalność. Nie zawsze jednak te najdroższe są najlepsze. Warto więc przed podjęciem wyboru sprawdzić parametry techniczne danego modelu. Dobra bateria powinna być wykonana z materiału odpornego na działanie wody, np. z mosiądzu. Baterie łazienkowe powinny posiadać ceramiczne głowice, a także i funkcje/technologie umożliwiające zmniejszenie zużycia wody, takie jak perlatory na końcu wylewki czy różnego typu ograniczniki przepływu.
Jak jeszcze zmniejszyć koszty remontu łazienki? Przed przystąpieniem do remontu stwórz dokładny plan, co chcesz zmienić i jakie są Twoje priorytety. Staraj się trzymać się planu i nie wprowadzać zbyt wielu zmian w trakcie remontu, ponieważ każda dodatkowa zmiana może wpłynąć na koszty. Poza tym przed zatrudnieniem fachowca, zapytaj kilku różnych firm o wycenę. Porównaj oferty i wybierz najlepszą, ale upewnij się, że porównujesz oferty o takim samym zakresie prac. Podczas remontu i planowania go, warto uświadomić sobie to, że łazienka jest pomieszczeniem remontowanym niezwykle rzadko, z tego względu warto przemyśleć różne kwestie i wybór materiałów, które będą uniwersalne oraz trwałe.