Do czego przydaje się psychologia?
Odpowiedź na pytanie „Do czego przydaje się psychologia?” jest tak różnorodna, jak sama dziedzina. Psychologowie badają wszystko – od ludzkiego zachowania i rozwoju po przestępczość i zachowania społeczne. Badanie tych zagadnień otwiera w przyszłości zupełnie nowy świat. I choć istnieje wiele korzyści z bycia psychologiem, oto kilka przykładów możliwości kariery. Przyjrzyjmy się im! Poniżej znajduje się tylko kilka przykładów tego, co psychologia może dla Ciebie zrobić.
Kariera w psychologii
Jeśli Twoją pasją jest pomaganie innym, kariera psychologa może być dla Ciebie odpowiednia. Większość stanowisk związanych z psychologią wymaga posiadania stopnia doktora, ale można też wybrać specjalizację w określonych dziedzinach. Na przykład, psycholog szkolny może specjalizować się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciele psychologii mogą również pomagać uczniom cierpiącym na choroby psychiczne lub mającym trudności w nauce. Specjaliści ci mogą również pracować w placówkach edukacyjnych, gdzie mogą pomóc uczniom w dostosowaniu się do nowego środowiska.
Ze względu na szeroki wachlarz możliwości kariery, nie brakuje miejsc pracy dla osób z dyplomem psychologa. Jednym z najbardziej wyjątkowych obszarów tej dziedziny jest terapia rekreacyjna, która ma charakter niemedyczny i często obejmuje zajęcia oparte na sztuce. Inne zajęcia obejmują sport i specjalistyczne wycieczki terenowe. Ogólnie rzecz biorąc, średnia pensja terapeuty rekreacyjnego waha się od 45 000 do 80 000 PLN, choć psycholog sportowy pracujący z zawodowymi sportowcami może zarabiać sześciocyfrowe kwoty.
Dziedziny nauki
Istnieje kilka różnych dziedzin psychologii. Niektóre z nich są kliniczne, a inne stosowane. Psychologia biologiczna zajmuje się rozumieniem działania układu nerwowego i jego wpływu na zachowanie. Ta gałąź psychologii jest ściśle związana z neuronauką behawioralną. Psychologowie dziecięcy badają społeczny i emocjonalny rozwój dzieci oraz związki między ich umysłem a ciałem. Pracują z maluchami i małymi dziećmi, zajmując się problemami behawioralnymi i społecznymi. Niektóre z głównych subdziedzin psychologii dziecięcej to psychologia sądowa, edukacyjna i rozwojowa.
W ciągu pierwszych pięćdziesięciu lat istnienia psychologii dyscyplina ta była zorganizowana wokół odrębnych szkół, które miały odrębne koncepcje dotyczące natury procesów psychologicznych. Teoretycznie psychologowie określali się jako strukturaliści, funkcjonaliści, behawioryści i psychoanalitycy. Ostatecznie dziedzina ta została ujednolicona, ale miała wiele odłamów, z których każdy miał swoje własne, odrębne podejście do rozumienia umysłu i kondycji ludzkiej.
Perspektywy pracy
Oczekuje się, że w ciągu następnej dekady dziedzina psychologii wzrośnie o 8 procent, jednak wzrost w tym zawodzie będzie szybszy niż średnia dla wszystkich zawodów. Przewiduje się, że w nadchodzącym dziesięcioleciu powstanie 13 400 nowych miejsc pracy, głównie z powodu przechodzenia na emeryturę i konieczności zastąpienia osób odchodzących z zawodu. Wzrost ten będzie prawdopodobnie następował w tempie szybszym niż przeciętne, ponieważ większość psychologów będzie zatrudniona w pełnym wymiarze godzin.
Większość psychologów lubi różnorodność zadań i harmonogramów, które mają do dyspozycji. Są również podekscytowani licznymi postępami, jakie dokonują się w ich dziedzinie. Na przykład, dostosowują oni technologię do poprawy jakości życia ludzkiego, pracują jako część zespołu podstawowej opieki zdrowotnej i wykorzystują nowe technologie do szkolenia następnej generacji psychologów. Te postępy pozwolą psychologom mieć więcej możliwości zatrudnienia i zwiększą ich dochody. Co więcej, możliwości zatrudnienia dla absolwentów z tym dyplomem będą bardzo liczne.
Korzyści płynące ze studiowania psychologii
Jedną z korzyści płynących ze studiowania psychologii jest wiele możliwości rozwoju zawodowego, jakie oferuje. Pomaga uczniom rozwijać umiejętności analityczne i krytycznego myślenia. Uczniowie uczą się krytycznego myślenia i stosowania go w rzeczywistych sytuacjach życiowych. Są lepiej przygotowani do rozwiązywania problemów i podejmowania mądrych decyzji. Lepiej też rozumieją naturę ludzką i wiedzą, jak postępować z różnymi typami ludzi. Oto kilka najczęściej spotykanych zawodów związanych z psychologią. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat psychologii? Sprawdź stronę https://www.audytpsychologiczny.pl/.
Psychologia rozwija także umiejętności komunikacyjne. Pomaga zrozumieć innych i uniknąć typowych pułapek w kontaktach międzyludzkich. Na przykład, nauczysz się odczytywać niewerbalne sygnały innych ludzi. Nauka racjonalnego porozumiewania się pomoże Ci w budowaniu dobrych relacji z innymi. Umiejętność ta może poprawić perspektywy zawodowe i życie osobiste. Wykształcenie psychologiczne jest cenne w pracy i może pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych.